Przemyślenia o wymiarach kobiet…

Przeglądam sobie różne stronki modowe jak terazmoda.pl i doszłam do wniosku, że są one bardziej wiarygodne niż pisma. Większość zaleceń w magazynach dla kobiet, które dotyczą dopasowania i proporcji zakłada, że twoje ciało ma „idealną” budowę. Jest to smukła klepsydra z długimi nogami – a przecież tak naprawdę bardzo mało kobiet, które dysponują taką budową. Ale dlaczego tak się dzieje? Dlaczego pozwalamy narzucać innym inną budowę

Szczupła: nie wiem, czy muszę to tłumaczyć komukolwiek, kto zwracał uwagę na sztukę i media w ostatnim dziesięcioleciu lub właściwie od lat sześćdziesiątych (Marylin Monroe byłaby gruba według dzisiejszych standardów!). Nie mam zamiaru dyskutować, czy to słuszne czy nie (uwaga, sama jestem pluską i noszę workowate sukienki). Ogólnie rzecz biorąc jednak, większość porad i blogów modowych stara się, aby wyglądać na szczuplejszą i ostrzega przed pogrubiającymi ciuchami. Ale nie wszystkie kobiety chcą wyglądać na smuklejsze, jedne chcą sobie przydać krągłości, inne są za wysokie. Nie chodzi o to, by być jak najszczuplejszą, tylko by wyglądać atrakcyjnie i zdrowo.

Klepsydra: Owszem, ludzie lubią symetrię i piersi i biodra są atrakcyjne. Radzimy odciągnąć uwagę od dużej klatki piersiowej, podkreślić szczupłe biodra lub odwrotnie; powinnaś wyrównać postrzeganą objętość pomiędzy biustem a biodrami.

Długie nogi. Modelki mają nietypowy stosunek tułowia do nóg, ich nogi są nieco dłuższe niż u przeciętnej kobiety, co więcej łydki są znacznie dłuższe niż uda. Przeciętne kobiety rzadko kiedy mają takie wymiary. Dlatego nie przejmuj się, jeśli spodnie są za krótkie. Tak naprawdę wiele z nas jest uwarunkowana wizjami modelek.

Nie odrzucaj tradycyjnych wskazówek dotyczących ubrań bez zrozumienia, dlaczego trzeba łamać zasady. Porady dotyczące tego idealnego typu ciała będą jeszcze bardziej doskonalić twoje zrozumienie dopasowania i proporcji. Owszem, warto łamać zasady modowe: ale warto znać racjonalne uzasadnienie zasad, abyś mogła stworzyć stroje z nietypowymi dopasowaniami i proporcjami, które są ponadto wizualnie piękne i ciekawe. Czym innym jest odejście od takiej sylwetki, bo chcesz wydobyć naturalne piękno, a czym innym jest podkreślenie obfitego brzucha, bo podoba ci się kolorowy pasek.